Virbališkės takas 4 Palanga, LT-00127
(8 460) 48416
info@moksleiviuklubas.lt

Mažųjų daiktų istorijos

Nori pasakoti taip, kad visi klausytųsi tavęs „išsižioję“?!

Kviečiame 11-15 metų moksleivius į kūrybinę stovyklą – dirbtuves „Mažųjų daiktų istorijos“, kurioje mokysime įžvelgti už kiekvieno daikto slypinčią nepaprastą istoriją, išmokti ją sukurti ir vaizdžiai papasakoti. Stovykla vyks 2021 m. liepos 27-29 dienomis Jono Šliūpo muziejuje Palangoje nuo 10 iki 14 val. Pasakojimo meno mokys profesionali istorijų pasakotoja Daiva Ivanauskaitė, baigusi Scottish Storytelling Centre pasakotojų rengimo programą, įtraukta į Škotijos profesionalių pasakotojų registrą ir Scottish Book Trust autorių sąrašą. Pertraukų tarp kūrybinių užsiėmimų metu Palangos moksleivių klubo pedagogai organizuos susipažinimo – savęs pažinimo veiklas.

Liepos 29 dieną 17 val. vyks projekto pristatymas į kurį pakviesime šeimos narius.
Pasiruošimas stovyklai – surasti šeimos istoriją, gyvenimą, įvykius lėmusį daiktą, apie kurį istoriją norėtumėte kurti.
SVARBU! Į kūrybines dirbtuves bus atrinkti tik 15 moksleivių, todėl kviečiame registruotis tik tikrai susidomėjusius dirbtuvėmis ir norinčius pažinti pasakojimo meną.

Registracija į stovyklą čia.

Apsispręsti jums padės pasakotojos Daivos Laiškas.

Sveiki,

Mano močiutė turėjo vintažinę siuvimo mašiną Singer. Man ji labai graži buvo. Tamsiai mėlyna, grakštaus dizaino, medinėje spintelėje su stalu, valdoma kojiniu pedalu. Siuvamąją vadinome Zyngeriu. Mašinos stalčiukuose ir dėželėse buvo pačių įdomiausių dalykų: spalvotų medžiagų atraižų, siūlų, o apvali metalinė dėžė nuo sausainių buvo pilna sagų. Tikras turtas! Labai mėgau tas sagas tyrinėti, patiko jas čiupinėti ir įsivaizduoti, kad jos yra monetos ar brangakmeniai, nerdavau pirštus į tą lobį ir žarstydavau, tarsi kokį auksą. Tos sagos slėpė paslaptis, kuždėjo senas istorijas…

Močiutės mašina pradėjau siūti nuo dešimties metų. Prisimenu, pasisiuvau saulės kliošo ilgą ilgą sijoną, naktinius marškinius, baisiai madingą šortų, liemenės ir kepurės komplektą pagal „naujausias“ 90-ųjų MTV ir paauglių serialo „Beverly Hills 90210“ madas. Su tuo komplektu net ir Palangoje buvau. Žinoma, visi siuviniai turėjo gražias sagas.

Močiutė jau senokai audžia debesis ir siuva vėjus, bet jos senoji Singer tebestovi pas mano mamą namuose.

Atvykusi į Škotiją, atradau, kad yra traukinių stotis Singer. Pavadinimas tariamas ne Zynger ir ne taip, kaip „dainininkas“ angliškai, o Siner, – g garsas nuryjamas gerklės gale ir lieka jo tik nežymi užuomina. Besidomėdama apylinkių istorija, sužinojau, kad Singer traukinių stotis buvo specialiai įkurta XX a. pradžioje, atidarius Singer siuvimo mašinų bendrovės (JAV) padalinį Škotijoje, šalia Glazgo, kuriame dabar gyvenu. Kaip gražiai „susisiuvo“ praeitis ir dabartis, istorijos, iš kur atvykau, su istorijomis, kur dabar esu. Kiekvieną kartą išgirdusi dispečerę tariant traukinių stoties pavadinimą, pagalvoju apie močiutę ir jos siuvimo mašiną, stovinčią Lietuvoje. Gal siuvimo mašina atkeliavo pas močiutę iš Škotijos?

Sėdėdama Glazge prie savo rašomojo stalo ir ruošdama šį kvietimą, galvoju apie Lietuvos pajūrį ir prieš mano akis iškyla medžiaga, išmarginta besišypsančiais geltonais ir  žaliais burbulais, kraštas apsiūtas geltona juostele, nugaroje surišami raišteliai. Džiaugsmo kupinas atostogų drabužis. Mano pirmasis maudymosi kostiumėlis. Kaip man jis patiko! O su kostiumėliu yra ir istorija.

Atostogos prie jūros. Mama kaitinosi ant dekučio, o aš, trejų metų pyplė, taškiausi Baltijos putose, visai čia pat, rodos, prie mamos kojų. Mama įsitraukė į pokalbį su tetomis ir dėdėmis, tik staiga atlėkiau aš, – vanduo varvėjo veidu, plaukai šlapi, o akys paklaikusios, – ir garsiai sušukau:

-Mamyte, aš jau paskendau!

Gelbėtojų nekvietė, poilsiautojai gardžiai kvatojosi, o aš buvau įsupta į minkštą  rankšluostį.

Šio nutikimo pati nepamenu, bet atmintyje yra įsirėžęs vaizdas, kaip per akis teka vanduo. Vienas pirmųjų prisiminimų.

Medžiagos, rūbai, sagos, siuvimo mašinos! Kiek istorijų! O kur dar mamos kuprinė, su kuria ji išmaišė Kaukazo kalnus ir tėčio stilingi mėlyni batai, maža įsivaizdavau, kad prancūziški muškietininkai tokius nešiojo. O kaskart minkydama tešlą, girdžiu dėdės Stonkaus juokingą istoriją, kurią papasakosiu, kai susitiksime. Tuo tarpu vaikiška piniginė – medžiaginis šuniukas yra tetos Ingrid šeimos šventa relikvija, liudijanti tokią dramatišką istoriją, kad jai papasakoti sukūriau visą pasakojimo pasirodymą „Vilko mergaitė“.

Tikiu, kad jūsų namuose taip pat yra visokiausių daiktų, kurie slepia tėvų, senelių, tetų ar dėdžių istorijas. Patyrinėkite daiktus, pasikalbėkite su tėvais ir seneliais, tegul jums parodo ir papasakoja, ką jie mena. Galbūt ir jūs turite savų prisiminimų, susijusių su kokiu senu, paveldėtu daiktu…

Pasirinkite jums įdomų daiktą, kuris turi gerą istoriją ir atsineškite į „Mažųjų daiktų istorijų“ dirbtuves. Kartu su manimi, pasakotoja Daiva iš Škotijos, paruošime tas istorijas gyvai ir įtraukiančiai pasakoti ir surengsime daiktų istorijų vakarą Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje.

Kviečiu prakalbinti daiktus ir pasakoti mažąsias Palangos daiktų istorijas savo lūpomis. Palanga tai jūs, miestelio istorija tai jūsų šeimų istorija, kuri sudygsniuota iš daugybės mažų spalvotų pasakojimų. Kaip bus nepaprasta tuos pasakojimus išgirsti.

Vasariški linkėjimai iš Škotijos,
Daiva Ivanauskaitė
Pasakotoja

Arimiau susipažinti su Daiva galite :

Registracija į stovyklą čia.