Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

Kontaktai

Susisiekite su mumis

Mūsų adresas:
Virbališkės takas 4
Palanga, LT-
00127 

(Palangos pradinėje mokykloje)

Įstaigos kodas:

190275851

Telefonas:

(8 460) 48416

el. paštas:

moksleiviuklubas@gmail.com 

Mūsų puslapis Facebook

Paprastasis klevas

Šiam medžiui apie 80 metų, pasodintas norint apželdinti 1935 m. statytą apskrities valdybos pastatą , kuriame vėliau veikė Palangos vidurinė mokykla. Medis yra apie 23 metrų aukščio. 2017 m. balandžio mėnesį stipriai apgenėtas, nupjautos nebegyvos šakos, kuriose buvo infekcijų židiniai.

 

Klevas

Tai lapuotis medis – klevinių (Aceraceae) šeimos augalų gentis. Genties pavadinimas kildinamas iš lotyniško žodžio acer – smailus, aštrus, ir graikų 

kalbos žodžio akros – smailus. Beveik visi klevai mėgsta atviras, saulėtas vietas, bet sausrų nemėgsta.

Paprastojo klevo požymių iliustracijaPaprastojo klevo požymių iliustracija

 

 Iš viso gentyje yra apie 150 rūšių ir daugybė porūšių. Europoje yra tik keletas savaiminių rūšių, žymiai daugiau jų yra Azijoje, Amerikoje, netgi Afrikoje.

 

Paprastasis klevas

 

Paprastasis klevas (Acer platanoides) – Lietuvoje savaiminė rūšis. Laja plati, ovalinė. Auga greitai, užauga iki 20-30 m, kartais gali pasitaikyti iki 38 m aukščio. Lapai dideli, su 5–7 smailiaviršūnėmis skiautėmis, širdišku pamatu, 5–18 cm ilgio ir beveik tokio pat pločio. Lapų viršutinė pusė tamsiai žalia, žvilganti, apatinė šviesiai žalia. Rudenį jie gali būti nuo gelsvos iki oranžinės, purpurinės spalvos. Žydi lapams skleidžiantis, IV pab. – V mėn. pradžioje. Žiedai medaus kvapo, nektaringi.

 

  

     
Paprastojo klevo lapas su nusmailėjusiomis skiautėmis  Klevo vaisius (sparnavaisis)  Klevo žiedai išsidėstę
skėtiškuose žiedynuose
   

 

Paprastasis klevas išauga iki 20–30 m aukščio, su plačia laja. Lapai Rudenį lapai tampa gelsvos, oranžinės arba rausvos spalvos.

Rudenį nugeltę klevo lapaiRudenį nugeltę klevo lapai

 

Klevo mediena laikoma viena vertingiausių – ji naudojama smuikų ir kitų instrumentų korpusams gaminti. Lentos, medžio plokštės naudojama ir pastatų vidaus apdailai bei baldų gamybai. Medienos paviršių nesunku apdirbti, lengva poliruoti, beicuoti ir dažyti, taip pat lakuoti, ypač vertinamas atsparus nusidėvėjimui platanalapio klevo parketas. Pjauta mediena tinka laiptų gamybai ir stalviršiams, iš jo gaminami žaislai. Iš cukrinio, juodojo (Acer nigrum) ir raudonojo klevo gaunama sula ir sunkiamas sirupas bei išgaunamas cukrus. Sirupą ir cukrų galima išgauti ir iš kitų klevų rūšių, įskaitant paprastojo klevo, uosialapio klevo, bet dėl mažesnio sacharozės kiekio jų suloje, jie mažiau naudojami.

 

Pasak kai kurių tautų padavimų, augalas yra veiksminga priemonė ginantis nuo raganų. Taip Vokietijoje, Žemutinėje Pomeranijoje ir Meklenburgo žemėje jo šakomis puošia namų ir tvartų duris, ypač per Jonines – birželio 24 d. Šis ritualas taip pat turėjo apsaugoti nuo žaibo.

Klevai Lietuvoje

Lietuvoje auga viena savaiminė rūšis ir dar keletas įvežtinių rūšių, įskaitant iš jų dvi išplitę netoli Lietuvos pietvakarinių ir pietinių ribų:

Platanalapis klevas, dar vad. jovaru (Acer pseudoplatanus); Šiaurinė savaiminė šios rūšies populiacija netoli nuo Lietuvos pietvakarinių ribų. Klimatui šilant, jų populiacija savaime ims plisti šalyje. Laja ovalinė. Paprastai užauga iki 20-35 m, bet aukščiausias Prancūzijoje 2014 metais išmatuotas lazerio pagalba, siekė 41,50 m[1]. Lapai ilgakočiai, dideli, penkiaskiaučiai, rudenį žali ar geltoni.

 

Platanalapis klevasPlatanalapis klevas

 

Platanalapio klevo vaisiaiPlatanalapio klevo vaisiai Žydintis platanalapis klevasŽydintis platanalapis klevas
Platanalapis klevas  Platanalapio klevo vaisiai   Platanalapio klevo žiedynai   

 

Trakinis klevas (Acer campestre); Šiaurinė savaiminė šios rūšies populiacija netoli nuo Lietuvos pietinių ribų. Klimatui šilant, jų populiacija savaime ims plisti šalyje. Laja tanki, ovalinė. Tai neaukštas, dažniausiai 10-15 metrų aukščio medis. Augdamas pavėsyje gali susiformuoti kaip stambus krūmas su keletu netaisyklingos formos kamienų. Formuoja tankią lają, ji netaisyklingos ar rutuliškos formos.  Auga gana lėtai. Lapai 4-7 cm ilgio, dažniausiai su penkiomis bukomis skiautėmis, lygiu kraštu. Jie švelniai žalios spalvos, rudenį tampa sodriai geltoni ar oranžiniai ir atrodo itin dekoratyviai. Žiedai pasirodo kartu su besiskleidžiančiais lapais. Jie švelniai geltonos, žalsvos spalvos, smulkūs.

 

Trakinis klevasTrakinis klevas
Trakinis klevas Trakinio klevo žiedynai Žydintis trakinis klevas

 

Ginalinis klevas (Acer ginnala) – 6–8 m aukščio medis arba krūmas. Lapai triskiaučiai. Ūgliai ploni. Žydi ir dera gausiai, kasmet. Šviesomėgis, gerai auga drėgnuose priesmėlio ir priemolio dirvožemiuose. 

Ginalinio klevo lapaiGinalinio klevo lapai Žydintis ginalinis klevasŽydintis ginalinis klevas
Ginalinis klevas rudenį Ginalinio klevo lapai Žydintis ginalinis klevas

 

Uosialapis klevas (Acer negundo); 

Savaime plačiai paplitęs Šiaurės Amerikos žemyne. Šiauriausia jų populiacija auga vidurio Saskačevano ir Manitobos valstijose, piečiausia ir nuo likusių populiacijų labiausiai izoliuoti auga Gvatemaloje. Rytuose nuo JAV paatlantės valstijų iki Ramiojo vandenyno pakrančių Kalifornijos valstijoje.

Aukštis 10–25 m, laja 6-10 m skersmens, dažnai užauga keli kamienai, kurių skersmuo 30–50 cm, labai retai iki 1 m. Lapai sudėtiniai, iš 3-5 (7) lapelių, neporomis plunksniški, rudenį šviesiai žalsvi ar geltoni. Kuokeliniai žiedai sukrauti nusvirusiuose šluotelės pavidalo žiedynuose, o piesteliniai – kekėse. Žydi balandžio mėn. prieš išsiskleidžiant lapams. Vaisiai – sparnavaisiai ir sunoksta rugsėjo – spalio mėn.

Uosialapius klevus gamtosaugininkai rekomenduoja naikinti be gailesčio. Lietuvoje jie buvo pradėti auginti apie 1930 m. ir gausiai išplito upių pakrantėse, aplink miestus ir gyvenvietes, palei kelius, apleistuose laukuose ir kt. Jų sąžalynai labai keičia vietinių augalų rūšinę sudėtį, o žiedadulkės žmogui gali sukelti alergiją. Nupjovus uosialapius klevus, iš jų kamienų išauga daug atžalų, kurios formuoja tankius brūzgynus. 

Uosialapis klevasUosialapis klevas Uosialapio klevo lapaiUosialapio klevo lapai Uosialapio klevo žiedynaiUosialapio klevo žiedynai
Uosialapis klevas Uosialapio klevo lapai Uosialapio klevo žiedynai